Festiwal Muzyczny dla Dzieci im. Tadeusza Osyry 15 - 17 czerwca 2018

Wakacyjne nuty…

XXIII Muzyczny Festiwal dla Dzieci ma swoją wieloletnią tradycję, z którą szerzej czytelnicy zapoznać się mogli w poprzednim numerze gazety. Jego tegoroczna edycja, mająca miejsce w dniach 15 czerwca do 17 czerwca, wplotła się w artystyczne życie wspaniale odnowionego Pałacu w Jankowicach, który pełnił rolę gospodarza festiwalu. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia byli też Samorządowa Szkoła Muzyczna I st. w Tarnowie Podgórnym, GOK – SEZAM i Stowarzyszenie Przyjaciół Młodego Artysty PUER DOCILIS.

Przez 3 dni zjeżdżały do Jankowic dzieci ze szkół muzycznych w Tarnowie Podgórnym, Poznaniu, Ostrowie Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Słupcy. Występowały  dla rówieśników i dla swoich bliskich. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów wykonywanych – solo i w zespołach - na skrzypcach, fortepianie, gitarze, flecie, fagocie, wiolonczeli, harfie, saksofonie, akordeonie, instrumentach dętych blaszanych i perkusji .

W pierwszym dniu festiwal gościł przedstawicieli poznańskiego muzycznego rodu Szeligowskich, zasłużonego w pedagogice, kompozycji i propagowaniu szeroko pojętego ruchu śpiewaczego . Zabrzmiał Koncert dla dzieci na fortepian i orkiestrę „Mały Mozart” Aleksandra Szeligowskiego, wieloletniego pedagoga poznańskiej Akademii Muzycznej. Wykonywała go orkiestra POSM I st. nr 2, z którą pracuje pani Bogumiła Szeligowska-Wojtecka, córka kompozytora. Na widowni zaś wraz z żoną i córkami  obecny był syn Aleksandra – Tadeusz Szeliga-Szeligowski. Publiczność z zainteresowaniem wysłuchała  wspomnień o ojcu, którymi zechciała podzielić się pani Bogusia.

Tego, że muzyka łączy pokolenia dowiódł też finałowy koncert festiwalu. Podczas popołudniowego spotkania wykonawcami byli wspaniali artyści na co dzień koncertujący na terenie Europy i świata,  prowadzący kursy mistrzowskie lub zajmujący się pedagogiką w poznańskich szkołach muzycznych i Akademii Muzycznej. Wszyscy przed laty stawiali swoje pierwsze kroki na naszym dziecięcym festiwalu: dyrygentka chóru dziecięcego DOMIRELA – Anna Dolecka, wiolonczelistka – Zofia Łodygowska, flecistka – Paulina Graś-Łukaszewska, harfistka – Cecylia Matysik-Ignyś i pianista – Piotr Żukowski. Wszyscy oni  zgodnie mówią, że z dużym sentymentem wspominają występy na festiwalu, który odbywał się wówczas w Koszutach oraz z radością powrócili po latach, by – ulegając czarowi niezwykłej festiwalowej atmosfery - zagrać dla dziecięcej publiczności.

Po artystycznych doznaniach wszyscy wykonawcy mogli pokrzepić się małym co nieco, by nabrać sił przed jeszcze jedną atrakcją. W otaczającym pałac parku czekała ich gra terenowa i radosne, zapowiadające już wakacyjny odpoczynek zabawy w parku linowym i na placu zabaw. Aż żal było odjeżdżać…  „Do zobaczenia wiosną” – mruczał czarny kot – festiwalowa maskotka, przysłuchujący się i obserwujący wszystkie te działania z balkonu pałacu.

Niech wspomnienia radosnego muzykowania będą dla młodych muzyków zachętą do wytrwałej pracy  w kolejnym roku szkolnym, abyśmy mogli podziwiać ich grę na kolejnym festiwalu.

 

Organizatorzy